Škodliviny v domácnosti

Škodliviny v domácnosti

Ľudia vyrobili a stále vyrábajú nesmierne množstvo nových chemických látok, ktoré sa objavujú ako nové materiály a produkty. Podľa údajov Európskej komisie sa globálna produkcia chemikálií zvýšila z 1 milióna ton v roku 1930 na 400 mil. v roku 2001.Väčšina týchto látok nikdy nebola testovaná v súvislosti s ich vplyvom na životné prostredie a zdravie človeka. Vážnym problémom pri sledovaní ich nepriaznivých účinkov je aj to, že v skutočnosti pôsobia v zmesiach (tzv. koktailový efekt).

Koktail obsahujúci malú dávku ortuti, ktorá by zabila jednu zo sto krýs, a dávka hliníka, ktorá by zabila jednu zo sto krýs, ma prekvapivý účinok: Všetky krysy zomrú.

Podobne, keď sa zmiešajú dva pesticídy v „bezpečných“ koncentráciách, privodí to smrť 80 – 90 % žubrienok. Škodlivé látky sa uvoľňujú zo stavebných materiálov, farieb a tapiet na stenách, z nábytku, elektronických zariadení, riadu aj oblečenia. Kým vo vonkajšom prostredí sa aj vďaka aktivitám rôznych ekologických organizácií koncentrácie zakázaných látok znižujú, v našich domovoch sú ich koncentrácie 2 – 5 násobne.

ChemSec – je nezisková medzinárodná nezisková organizácia ktorá je tvorcom zoznamu prioritných nebezpečných chemikálií, ktoré by mali byť nahradené – tzv. SIN list www.chemsec.org

Niektoré:

Bisfenol A (BPA) – organická látka pripravená r. 1891 ruským chemikom sa stala dôležitou surovinou na výrobu plastov. V súčasnosti sa BPA používa predovšetkým ako surovina na výrobu tzv. polykorbonátov. Výrobky – napr. makrolonové dosky, nádoby na tekutiny, dózy na potraviny, kempingové jedálenské súpravy, nosiče CD a DVD, dojčenské fľaše, ošetrenie vnútorného povrchu konzerv. V čoraz väčších množstvách sa dostáva do životného prostredia a cez potravinové cykly preniká až do ľudského organizmu. Ročne sa vyrobí okolo 3 miliardy kg a preto sa niet čo čudovať, že ojedinelé úvahy o tom, že BPA a výrobky z neho by mohli ohrozovať ľudské zdravie, boli hneď v zárodku umlčané.

Triklozán – synteticky pripravená chlórovaná látka, ktorá ma silné antibakteriálne a protiplesňové účinky. Výrobky v ktorých sa nachádza – mydlá, deozoranty, holiace krémy, zubné pasty, ústne vody, čistiace prostriedky, detské hračky, posteľná bielizeň, ponožky, vlhčené obrúsky, matrace, … .

Ftaláty – používajú sa najmä v priemysle výroby plastov. Majú v nich funkciu tzv. plastifikátorov (zmäkčovadiel). Výrobky – hračky, školské pomôcky, obrusy, kozmetika, liehoviny, … .

Zdroj: prof.RNDr Anna Strunecká DrSc. – Doba jedová